Soțul e în Israel. Este posibilitate de a-l vizita pe o săptămână?

11 февраля 2018 218

Aș vrea sa plec în Israel, dar numai pe o săptămână. Știu din spusele soțului că nu este posibil deoarece nu permite legea, dacă unul din soț se află în Israel, cea de-a doua jumătate nu are dreptul să intre pe teritoriul lor. Că te reține la aeroport și ești trimisă înapoi in țară. Multumesc dacă mi-ați înțeles întrebarea!

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Tatiana, in acest caz regulile de intrare/sedere sunt ale unui alt stat decit al Moldovei, astfel este necesar sa consultati un jurist din Israel (sotul, inclusiv la autoritatile competente de acolo). Succes!

12 февраля 2018
Nicolae Beschieru
  • Параюрист

Buna Tatiana. Sunt niște lămuriri pentru cetățenii români: https://www.mae.ro/travel-conditions/3710, care cred că sunt valabile și pentru moldoveni:
Cetăţenii români care călătoresc în Israel în scopuri turistice nu au nevoie de viză de intrare pentru o şedere de maximum 90 zile, într-un interval de şase luni.

Cetăţenii români care călătoresc în Israel pentru... mai detaliat alt scop decât cel turistic (muncă, studii, tratamente medicale), trebuie să obţină, în prealabil, viză de intrare.

Paşaportul trebuie să fie valabil cel puţin 6 luni de la data prevăzută pentru intrarea în Israel.

Menționăm că accesul pe teritoriul Statului Israel al deținătorilor de pașaport românesc simplu temporar este permis numai în cazul călătoriei în scopuri turistice, iar acest document trebuie să fie valabil cel puțin șase luni înainte de data deplasării efective în Israel.

În luna iunie 2017 a fost modificată legea privind accesul pe teritoriul Israelului și a fost actualizată lista motivelor pentru care poate fi refuzată intrarea pe teritoriul acestui stat:

Există un impediment de securitate sau de natură penală.
Cetățeanul străin a venit în Israel și nu a fost invitat conform prevederilor legale în vederea emiterii unei vize de intrare tip 2/B (vizita) prin solicitarile depuse catre autorități, aferent țărilor ai căror cetățeni necesită viza de intrare (nt. 5.4.0003) sau conform normelor în vigoare.
Cetățeanul străin a venit în vizită iar gazda nu este cetățean israelian sau rezident permanent.
Cetățeanul străin nu a spus adevărul la interviul de la frontieră.
Există suspiciuni că cetățeanul străin nu va mai părăsi teritoriul Israelului.
Nu este clar scopul pentru care cetățeanul străin dorește să intre în Israel.
Permisul de intrare nu este conform.
Rudele de gradul întâi ale cetățeanul străin lucrează în Israel ca și muncitori străini.
Cetățeanul străin a venit fără permis de intrare.
Cetățeanul străin nu a prezentat invitația conform prevederilor.
Cetățeanul străin a venit fără permis de vizită conform prevederilor ( la punctul de frontieră de la Alenby).
Cetățeanul străin a venit în scop de muncă ilegală.
Încălcarea ordinii publice.
Cetățeanul străin nu cooperează cu autoritățile de frontieră.
Identitate falsă sau schimbarea identității.
Cetățeanul străin are un comportament violent.
Cetățeanul străin este suspect de incălcarea ordinii publice.
Cetățeanul străin este suspect de ședere ilegală.
Cetățeanul străin este suspect de datorie către stat.
Cetățeanul străin este suspect de activitate misionară/prozelitism.
Nerespectarea prevederilor legale.
Refuz anterior de a intra in Israel.
Nu este clar scopul intrării in Israel.
Cetățeanul străin a depașit termenul de ședere în calitate de muncitor străin.
Cetățeanul străin a muncit în Israel în trecut, deși a intrat pe teritoriul acestui stat în calitate de turist.
Ședere prelungită.
Ședere ilegală în trecut.
Activitate BDS.

12 февраля 2018