Sotul se afla peste hotare si nu intretine fiicele

11 марта 2017 27

Buna ziua. Sotul meu nu vrea sa ma ajute sa cresc fetele. E plecat peste hotare si nici numi raspunde cind il sun. Nu suntem divortati. Fata cea mica are acus 1 an, dar cea mare are 3. El nu ma ajutat cu nimic din anul 2015. Ce sa fac? E posibil sa-l fac pe cale juridica sa ajute la cresterea fetelor fara a divorta?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vadim Taigorba
  • Адвокат

Bună ziua, Malvina

Da, puteți să dați soțul în judecată și solicita instanței stabilirea unei pensii de întreținere. Citez mai jos prevederile legale relevante (sunt din Codul Familiei):

Articolul 74. Obligaţia părinţilor de a-şi întreţine copiii
(1) Părinţii sînt obligaţi să-şi întreţină copiii minori şi copiii majori inapţi de muncă care necesită sprijin... mai detaliat material.
(2) Modul de plată a pensiei de întreţinere se determină în baza unui contract încheiat între părinţi sau între părinţi şi copilul major inapt de muncă.
(3) Dacă lipseşte un atare contract şi părinţii nu participă la întreţinerea copiilor, pensia de întreţinere se încasează pe cale judecătorească, la cererea unuia dintre părinţi, a tutorelui copilului sau a autorităţii tutelare.

Articolul 75. Cuantumul pensiei de întreţinere încasate
pentru copilul minor
(1) Pensia de întreţinere pentru copilul minor se încasează din salariul şi/sau din alte venituri ale părinţilor în mărime de 1/4 - pentru un copil, 1/3 - pentru 2 copii şi 1/2 - pentru 3 şi mai mulţi copii.
(2) Cuantumul cotelor stabilite la alin.(1) poate fi micşorat sau majorat de instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de starea materială şi familială a părinţilor, de alte circumstanţe importante.
(3) În cazul în care unii copii rămîn cu un părinte, iar alţii - cu celălalt, pensia de întreţinere plătită în favoarea părintelui mai puţin asigurat se stabileşte într-o sumă bănească fixă, determinată conform art.76.

Vă adresați unui avocat care va pregăti cererea de chemare în judecată și vă va reprezenta în instanță.

Sper să vă fie util.

Vadim

16 марта 2017