Spațiu comun de pe scară

3 ноября 2016 191

Stimați juriști, rog un sfat. Am procurat recent un apartament în bloc vechi. Pe scară sunt 3 apartamente, al meu (stînga), vecina din centru și vecinul din dreapta (chiar lingă ascensor). Spațiul de după ascensor (unde pe timpuri era conducta de evacuare a gunoiului) - a fost ocupat de vecinul din dreapta, spațiu în dreapta de la ascensor (unde se spune că e amenajat pentru uscarea rufelor) a fost ocupat de vecina din centru. Le-am propus pe cale amiabilă să împărțim spațiul la 3, proporțional spațiului apartamentului deținut, dar fără rezultate. Rog să îmi sfătuiți o modalitate de a obține acces la acest spațiu, de dorit fără adresare în judecată. Personal m-am gândit la:
1. chemarea sectoristului, pentru a constata ocuparea ilegală a spațiilor comune(?);
2. chemarea Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţii Excepţionale, pentru demolarea ușei care îngrădește accesul;
3. adresarea la SEL (?).
Vă mulțumesc anticipat.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Студент

Codul Contravențional stabilește la art.180 (alin.4) răspunderea pentru încălcarea legislației cu privire la locuințe, implicit pentru nerespectarea regulilor şi normelor de folosire a locuinţelor, a locurilor şi a instalaţiilor de uz comun din cadrul blocurilor locative. Atît Legea cu privire la locuințe, cît și Legea condominiului în fondul locativ stabilesc... mai detaliat dreptul de proprietate forțat și perpetuu a proprietarilor de apartamente în privința spațiilor comune din blocul locativ. Respectiv, această încălcare este sancționată de Codul Contravențional, art.417 menționînd că serviciile publice de gospodărie comunală (SEL) constată contravențiile prevăzute de art.180 și întocmesc procesele-verbale corespunzătoare care sunt ulterior remise comisiilor administrative spre examinare.

7 ноября 2016