Spor la salariu petru vechimea în muncă

15 марта 2017 914

Care stagiu al vechimii în muncă se ia în consideraţie pentru calcularea sporului la salariu in sfera bugetară? ( Vechimea în muncă neîntreruptă, vechimea totală în muncă sau vechimea muncii în domeniu dat)

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Alexandr Tuceac
  • Адвокат

Arcadie,

În vechimea în muncă in sfera bugetară ce acordă dreptul de a primi sporul pentru vechime în muncă se include perioada de muncă în instituţia respectivă.
În vechimea în muncă ce acordă dreptul de a primi sporul pentru vechime în muncă se include, de asemenea:
1) perioada de muncă în... mai detaliat orice funcţii (profesii) în unităţi, indiferent de tipul de proprietate şi forma de organizare juridică, deţinerea cărora era legată de profilul de activitate (specialitate) în instituţia respectivă;
2) perioada de muncă în orice funcţii în instituţii, la întreprinderi şi organizaţii, dacă pentru aceste funcţii a fost stabilită şi s-a efectuat realmente plata lunară (trimestrială, anuală) a sporului pentru vechime în muncă;
3) perioada de rezidenţiat (internatură) şi secundariat clinic - pentru personalul medical;
4) perioada de doctorat cu întrerupere de la serviciu - pentru posesorii de grade ştiinţifice;
5) perioada de muncă în funcţii elective, precum şi perioada de activitate în funcţii de conducere şi în calitate de specialişti în Centrul sindical naţional-ramural;
6) perioada participării la acţiunile militare pentru apărarea integrităţii şi independenţei Republicii Moldova a persoanelor civile detaşate în interes de serviciu şi a voluntarilor care au participat la acţiunile militare din zona conflictului militar;
7) perioada concediului plătit parţial pentru îngrijirea copilului pînă la atingerea vîrstei de 3 ani.

Întreruperile în muncă nu întrerup vechimea în muncă ce acordă dreptul la sporul pentru vechimea în muncă, însă durata acestor întreruperi nu se include în vechime în muncă. În vechimea în muncă ce acordă dreptul de a primi sporul pentru vechime în muncă nu se include timpul aflării sub arest administrativ.

Vechimea în muncă ce acordă dreptul de a primi sporul pentru vechime în muncă se stabileşte de către comisia respectivă. Comisia se creează prin ordinul angajatorului şi în componenţa ei se includ reprezentanţi ai serviciului financiar (contabilităţii), serviciului resurse umane, juridic, precum şi ai comitetului sindical.

Drept document pentru determinarea vechimii în muncă serveşte carnetul de muncă al angajatului. În cazul în care angajatul cade sub incidenţa subpunctului 2) sus mentionat, vechimea în muncă se confirmă prin adeverinţe semnate de conducătorii şi contabilii-şefi ai unităţilor respective, adeverite prin ştampilă cu stemă, în care trebuie să se facă în mod obligatoriu referinţă la documentul (ordin, state de calculare şi de plată a salariilor etc.) care confirmă vechimea în muncă ce acordă dreptul de a primi sporul pentru vechime în muncă. Confirmarea vechimii în muncă prin depoziţiile martorilor nu se admite.

21 марта 2017