Stabilire custodie

7 августа 2018 23

Bună ziua. Am dori sa știm care este calea juridica de obținere a tutelei pentru un copil minor in lipsa tatalui. Tatăl natural al copilului este plecat peste hotare și nu a contribuit la creșterea copilului, dar copilul poarta numele tatălui de la naștere, aspect care va trebui schimbat! În continuare eu o sa ma căsătoresc cu cetățean de origine română și as dori ca și copilul sa poată călători împreună cu mine în România și ulterior sa primească numele de familie după soț

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua.
Copilul este al d-stră sunteți mama? Situația este diferită în caz ca nu e copilil d-stră.
(1) În baza cererii comune a părinţilor (sau a unuia dintre ei), organul de stare civilă poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta de 16 ani.
(2) În... mai detaliat caz de litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului este soluţionată de către organul de stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare locale în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.

Totodată pentru a fi exclus tatăl di certificat de naștere urmează a demara o procedură complicată de decădere din drepturi și excluderea persoanei din act.

8 августа 2018