Stabilirea domiciliului copilului

5 октября 2023 3

Buna ziua. Nu am fost casatoriti cu tatal fetitei mele, dar ea poarta numele tatalui. Tatal este plecat peste hotare si nu a vazut-o de la nastere. El nu locuieste in tara si vine foarte rar, are probleme cu legea peste hotare. Imi este frica sa fac un pas gresit ca el sa nu ma ameninte in privinta ca o sa imi ia fata. Este posibil sa dau in judecata ca sa se stabileasca domiciliul concret al copilului, astfel incat tatal sa nu poata sa ma manipuleze? Ce pot face in acest caz?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Iulia Sîrbu
  • Адвокат

Buna ziua. Da, este posibil de stabilit domiciliul copilului prin instanta daca nu este acordul parintilor in acest sens. Pentru mai multe detalii puteti apela la nr. 069574023.

6 октября 2023