Stabilirea paternității

15 октября 2021 25

Bună! Am fost într-o relatie și urmează să nasc un copilaș peste o săptămână. Pot depune în instanță o cerere pentru stabilirea paternității și încasarea pensiei alimentare? Când ar fi momentul potrivit să acționez? Menționez că tatăl copilului nu va fi indicat în certificatul de naștere, pentru că nu îl recunoaște. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Bună ziua.
Sunteți în drept să depuneți acțiunea în judecată imediat după ce obțineți certificatul de naștere al copilului minor.

16 октября 2021
M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.

Nu uitați că termenul de contestare a paternității este de 1 an din momentul când ați aflat despre înscrierea privind paternitatea.

Spor!

18 октября 2021