Stabilirea paternitatii si a pensiei alimentare

12 января 2018 72

Buna ziua. Sunt divortata, dupa divort am nascut un copil de la un barbat casatorit. In certificatul de nastere al copilului nu este inregistrat tata. Cum pot sa il dau pe acest barbat in judecata ca sa il oblig sa achite pensia alimentara copilului. Va rog mult, spuneti-mi de care acte am nevoie. Daca dau la testul ADN pentru confirmarea paternitatii, achit eu toate cheltuielile?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Dna Cristina Bună ziua,
Dvs. urmează să vă adresați în instanța de judecată și să solicitați:
1. constatarea paternității.
2. Numirea expertizei ADN.
3. Stabilirea domiciliul copilului minor.
4. Încasarea pensiei de întreținere pentru copilul minor.
5. Încasarea cheltuielilor de judecată.
Cheltuielile de judecată la început le veți suporta Dvs.,iar în caz dacă se confirmă... mai detaliat paternitatea și instanța admite acțiunea atunci la cererea dvs se vor incasa și cheltuielile suportate real, dacă au fost necesare și rezonabile.

13 января 2018