Stapanul este obligat sa ne plateasca daca stam acasa din cauza carantinei?

15 апреля 2020 63

Buna ziua. Lucrez la o fabrica de mobila privata. Stapanul este obligat sa ne plateasca daca stam acasa din cauza carantinei? Noi suntem in carantina de pe 17 martie.

Jurist comments 1

Ilie Nevmer
  • Юрисконсульт

Totul depinde cum a fost sistata activitatea intreprinderii. Sunt 3 metode legale
1 - Somaj tehnic - beneficiati de minim 50% din salariu
2 - Stationarea intreprinderii - 75% din salariu.
3 - suspendarea contractelor individuale de munca - 0%.
Totodata, in cazul in care agentul economic nu poate activa din motivele impuse de... mai detaliat catre Guvern in situatia de carantina si/sau starea de urgenta si astfel nu este asigurat cu careva venituri si nu are creat fond de rezerva, acel agent economic nu poate asigura plata carorva plati nu din nedorinta dar din motive intemeiate de inactivitate. Totodata, daca vorrbim de raporturile de munca nu trebuie de uitat ca raporturile de munca dintre angajator si salariat sunt bazate pe drepturile si obligatiile reciproce dintre parti. In cazul in care obligatia de a presta o munca nu este executata la fel nu se executa obligatia de plata (in cazul in care neexecutarea obligatiilor nu depind de vointa partilor)

16 апреля 2020