Stare de ebrietate provocată de stupefiante

24 июня 2017 99

Bună, nu demult am avut un mic accident, eu am fost victima, celălalt conducător auto și-a recunoscut vinovăția, dar rezultatele analizelor mele au arătat că eram în "stare de ebrietate provocată de stupefiante", eu am contestat rezultatul, deoarece cred eu că e o eroare, în viața mea n-am folosit chestii de genul dat. Aștept rezultatul contestării, dar vreau să știu dacă rezultatul va fi același, mai pot contesta undeva, sau dacă nu atunci ce risc sa de intimple?

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună,
Orice testare alcoolscopică arată ce ați consumat și cât timp în urmă dacă vorbim despre droguri, etnobotanice sau (stupefiante), care vor adeveri dacă ați consumat astfel de substanțe vreodată sau nu.
Totodată, Hotărârea Guvernului cu privire la Regulamentului privind modul de testare alcoolscopică şi examinare medicală pentru stabilirea stării deebrietate şi... mai detaliat naturii ei, astfel art. 13 reglementează faptul că Persoana testată alcoolscopic, care nu este de acord cu procedura testării, funcţionarea aparatului de testare, rezultatul testării, este în drept să-l conteste, prin examinarea medicală cu recoltarea obligatorie a probelor biologice. În acest caz persoana testată este însoţită de angajatul Inspectoratului naţional de patrulare al Inspectoratului General al Poliţiei la cea mai apropiată instituţie medicală abilitată, dar nu mai tîrziu de 2 ore după testarea alcoolscopică.
Pe lângă acestea, Pentru determinarea prezenţei substanţelor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora se prelevează o singură probă de sînge şi, în mod obligatoriu, 50–100 ml de urină.
În acest caz în fişa medicală a bolnavului de staţionar se anexează rezultatul analizelor de laborator şi se descriu semnele caracteristice ebrietăţii alcoolice sau narcotice, cu confirmarea concluziei iar art. 24. În cazul producerii accidentelor rutiere se efectuează examinarea medicală pentru stabilirea stării de ebrietate şi naturii ei şi a victimei, cu recoltarea şi analiza probelor biologice.

25 июня 2017
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Salut!

Suplimentar la cele enunţate de Andrei, vă informez că, în ipoteza în care se va confirma faptul conducerii mijlocului de transport în stare de ebrietate produsă de stupefiante riscaţi să fiţi pedepsit penal (art.264/1 Cod penal).
Sancţiuni: amendă în mărime de la 750 la 850 unităţi convenţionale (37 500 -... mai detaliat 42 500 MDL) muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 200 la 240 de ore, plus, obligatoriu, privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport pe un termen de la 3 la 5 ani.

26 июня 2017

Mulțumesc pentru informații,
În ziua cutare cînd am trecut testul, mi sau luat analize de urina și care au arătat rezultatul imediat, după acest rezultat mi sau acumulat probe de singe, am așteptat +- 13 zile și a venit rezultatul pozitiv, după care eu am contestat fără că sa mi... mai detaliat se mai colecteze din nou singe, ei motivând asta prin ceea că au singe sigilat din ziua accidentului,
Acuma aștept rezultatul contestării,
Și totuși dacă din nou rezultatul va fi pozitiv, mai pot contesta odată, sau să dau din nou singe pentru a demonstra că nu am folosit niciodată în viața vriun drog??

30 июня 2017