Studii la colegiu, la sectia buget

29 мая 2024 3

Buna ziua. Nu am sustinut examenul final de calificare in anul 4 pentru diploma. Ce pot face in acest caz? Conducerea institutiei sustine ca daca nu sutin examenul final, trebuie sa intorc banii (pentru ca am studiat la buget)?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Andrei.
Referitor la restituirea banilor pentru studii, citește prevederile contractului încheiat cu instituția de învățământ.
Suplimentar poate găsești răspuns în hotărârea guvernului 923/2002
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=122414&lang=ro

Examenul de absolvire/susţinerea lucrării/proiectului de diplomă se organizează în
conformitate cu Regulamentul de organizare şi desfăşurare a examenelor de absolvire şi de susţinere a lucrării/proiectului de diplomă în... mai detaliat instituţia de învăţămînt mediu de
specialitate. În caz de nepromovare a examenului de absolvire/nesusţinere a lucrării /proiectului de diplomă, acestea vor fi repetate în conformitate cu actele normative în vigoare.
Elevii înmatriculaţi la studii la locurile cu finanţare de la buget pot realiza gratuit o unitate
de curs din planul de învăţămînt o singură dată. Repetarea unităţii de curs ca rezultat al
nepromovării acesteia se va face doar în bază de taxă, în conformitate cu reglementările în vigoare.

30 мая 2024