Sunt cetatean german si mi-as dori sa cumpar o casa in Republica Moldova

24 августа 2019 606

Buna ziua. Sunt cetatean german si mi-as dori sa cumpar o casa batraneasca cu gradina intr-un sat din Republica Moldova. Intrebarea este: este posibil asa ceva? Imi permite legea?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna, Feri!

Legea permite cetățenilor străini sa dețină în proprietate bunuri imobile (terenuri pe care sunt amplasate case, case, apartamente) pe teritoriul Republicii Moldova.

25 августа 2019
  • Юрисконсульт

Buna ziua Feri,

Legislația interzice pentru cetățeni străini doar deținerea în proprietate a terenurilor cu destinație agricolă.

În cazul Dvs. impedimente legale nu pot fi.

Daca aveți nevoie de consultație suplimentară vă sunt la dispoziție.

O zi bună!

26 августа 2019