Sunt garant, iar debitrul nu plateste

17 июня 2017 165

Sunt persoana garanta la un cunoscut si el nu a platit creditul, iar mie mi-a venit hotarirea judecatii shi o scrisoare de la executor ca trebuie sa platesc creditul, amenzile si plata pentru executor. Ce pot sa fac ca sa oblig persoana sa plateasca creditul si pe mine sa ma lase in pace executorul?

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Din pacate de asta si sunteti garant , pentru a garanta creditorului executarea obligatiei!
Doar sa-l convingeti pe debitor sa plateasca totul sau sa intocmeasca un contract de cesiune a creantei pe o alta persoana !

17 июня 2017
Octavian Cazac
  • Адвокат

Nu veţi putea evita plata. Dar trebuie deja să acţionaţi în judecată pe debitor, de la care să recuperaţi ceea ce o să se recupereze de la dvs.

17 июня 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Cu referire la primul raspuns--- Debitorul nu poate intocmi un contract de cesiune a creantei, pentru simplul fapt ca debitorul detine o datorie , si nu o creanta. Preluarea datoriei se face doar cu acordul creditorului.
Orientati-va dupa raspunsul dlui. prof. Cazac. Suplimentar la cele spuse de dumnealui, vedeti acest raspuns... mai detaliat : http://yavo.md/rom/raspunsuri/v/in-ce-mod-un-fidejusor-isi-poate-restitui-banii-de-la-debitor

18 июня 2017