Sunt in concediu de ingrijire a copilului pana la 3 ani; pot sa iau concediu ordinar?

4 августа 2018 59

Buna ziua. Ma intereseaza daca, fiind deja in concediu de ingrijire a copilului partial platit pana la 3 ani, am dreptul sa iau concediu ordinar? Am multe zile de concediu nefolosite. Mersi anticipat pentru raspuns!

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Urmează acest fapt să-l coordonați cu angajatorul dvs, răspunsul este posibil.

5 августа 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Articolul 125. Alipirea concediului de odihnă anual la concediul de maternitate şi la concediul pentru îngrijirea copilului
(1) Femeii, în baza unei cereri scrise, i se acordă concediul de odihnă anual înainte de concediul de maternitate, prevăzut la art.124 alin.(1), sau imediat după el, sau după terminarea concediului pentru îngrijirea copilului.

Articolul... mai detaliat 118. Acordarea anuală a concediului de odihnă. Cazurile excepţionale de amînare a acestuia
(6) Durata concediilor medicale, a celor de maternitate şi de studii nu se include în durata concediului de odihnă anual. În caz de coincidenţă totală sau parţială a concediului cu unul din concediile menţionate, în baza unei cereri scrise a salariatului, concediul de odihnă anual nefolosit integral ori parţial se amînă pe perioada convenită prin acordul scris al părţilor sau se prelungeşte, respectiv, cu numărul zilelor indicate în documentul, eliberat în modul stabilit, privitor la acordarea concediului corespunzător în cadrul aceluiaşi an calendaristic.

------------------------------------------------
Reiesind din normele juridice din Codul Muncii, invocate mai sus, reiese ca aveti dreptul la concediul ordinar doar dupa terminarea concediului pentru ingrijirea copilului.

6 августа 2018