Sunt învinuită de calomnie

1 июля 2024 3

Bună ziua. Am menționat pe o rețea de socializare o persoană, fără a menționa numele acesteia. Acum o terță persoană, care a crezut că e vorba de ea, a depus plângere pe numele meu. O a patra persoană, care se prezintă ca avocatul persoanei care a depus plângere, m-a somat să-mi cer în mod public scuze, altfel mă va acționa în judecată. Cum să reacționez? Ce să fac?

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua. Totul depinde de conținutul acelei postări sau mențiuni.
Dacă postare îtrunește condițiile calomniei, indiferent de faptul că vă cereți scuze, există posibilitatea de a fi sancționată contravențional.
Articolul 70. Calomnia

(1) Calomnia, adică răspîndirea cu bună ştiinţă a unor informaţii mincinoase ce defăimează o altă persoană,

se sancţionează cu... mai detaliat amendă de la 48 la 72 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 20 la 60 de ore, cu amendă de la 72 la 150 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere cu privarea de dreptul de a deţine anumite funcţii sau de dreptul de a desfăşura anumite activităţi pe un termen de la 3 luni la un an.

2 июля 2024
Iulia Ghețivu
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua, trebuie de analizat postarea Dvs., cererea prealabilă a părții oponente, și ulterior primiți un răspuns corespunzător.

2 июля 2024
  • Юрисконсульт

Buna ziua d-na Nicoleta, fii pe pace, ei trebuie să demonstreze acest lucru, că adresa DVS a fost expusă direct față de persoana menționată, sunt deștepți și ce mai vreau ei ?

2 июля 2024