Suntem impusi sa scriem cereri pentru concediu din cont propriu

6 апреля 2020 167

Angajatii RTEC (taxatori) suntem impusi sa scriem cereri pentru concediu din cont propriu pe timpul carantinei in legatura cu pandemia de Covid-19. Cine trebuie sa ne plateasca in aceasta situatie?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Dvs nu puteți fi impuși sau nu este legal să fiți impuși la asemenea acțiuni de aceea puteți refuză o astfel de solicitare si din contră să solicitați concediu anual de odihnă în situația respectivă.

În cazul care sunteți intimidați în continuare adresați o plângere la inspectoratul muncii.

7 апреля 2020
Ilie Nevmer
  • Юрисконсульт

Buna. Concediul din cont propriu poate fi acordat de catre angajator doar la solicitarea scrisa a salariatului. careva masuri ce ar obliga salariatul la concediul susmentionat nu sunt. In partea ce tine de salarizarea salariatiolor in perioada de carantina mentionez urmatoarele:
1 - Este instituita in localitatea sau intreprinderea unde activati... mai detaliat carantina sau nu.
2 - Angajatorul a sistat activitatea in urma starii de urgente si genul de activitate cade sub restrictiile impuse de catre Comisia Nationala sau nu.
3. In cazul in care este declarat somaj tehnic - aceti dreptul la cel putin 50% din salariu.
4. In cazul stationarii intreprinderii - 75%.
5. In cazul in care au fost prin ordin suspendate contractele individuale de munca nu se achita nimic.

10 апреля 2020