Supravegherea video a curtii blocului reprezinta o incalcare?

3 ноября 2017 543

Buna ziua. Recent politistii au venit cu o plingere (parvenita de la unul din locatarii blocului) pe faptul ca la ferestrele apartamentului meu de la parteruli blocului locativ sunt instalate camere de supraveghere video, care cuprind si o parte a spatiului public: carosabilul, curtea blocului, etc. Camerele au fost instalate din motiv de securitate din cauza ca s-a incercat patrunderea in casa. Politistii fara sa mentioneze vreun articol din lege mi-au spus sa deconetez/redirectionez camerele video ca nu am voie din motiv ca oricine poate trece pe drum si nu e voie sa fac inregistrari. Multumesc anticipat!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Inregistrati mijlocul tehnic de inregistrare la Centrul National pentru Protectia Datelor cu Caracter Personal , astfel tot ce ve-ti inregistra nu va incalca dreptul persoanelor !
http://www.datepersonale.md
In ce priveste politia depuneti o plingere la IGP , pentru pretinsele restrictii fara adresarea in scris !

4 ноября 2017