Tata are dreptul sa ia copilul de 10 luni de la mama?

3 августа 2018 45

Am copil de 10 luni, tatal achita pensie alimentara 500 de lei, mai mult nu ajuta cu nimic. Cand vine sa vada copilul conform graficului, copilul permanent plange, are un comportament agresiv fata de mine si imi zice sa-l scot de la pensiea alimentara, Vrea sa vina in afara graficului si ca eu trebuie sa semnez niste documente, ca daca nu, o sa ma dea in judecata ca sa-mi ia copilul. O singura data nu i-am permis sa vada copilul si mi s-a facut proces verbal conform art.64 CC RM. Am inteles ca acesta este scopul lui, ca sa mi se faca p.v. si sa ma dea in judecata pentru a-mi lua copilul. Locuiesc in propria casa si domiciliul copilului este stabilit cu mama.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Atâta timp cât domiciliul copilului este stabilit de3 către instanța de judecată cu dvs nu văd să fiți supusă nici sub un risc, acesta trebuie să înainteze o acțiune în judecată și să argumenteze bine pozitiția de ce ar fi mai bine de stabilit domiciliul cu el, fiind antrenată și... mai detaliat autoritatea tutelară care se expune asupra cazului iar instanța într-un final decide.

Actualmente, acesta are dreptul să se vadă cu copilul și să-l ia cu el doar în limita timpului și zilelor stabilite în graficul de întrevederi.

4 августа 2018