Tata nu vrea sa lase casa unicului copil

12 мая 2017 23

Am tata care m-a lasat de mica, dar port familia lui si ma are numai pe mine. Nu vrea sa-mi lase casa. Pot sa pretind la casa prin judecata ca sa imi ramana ceva?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

Bună seara, Eugenia.

Tatăl Dvs nu este obligat să vă doneze casa. În cazul în care el nu va întocmi testament pe altă persoană se va deschide moștenirea legală. Astfel, veți putea moșteni casa prin intermediul moștenirii legale ca succeor de gradul I dacă la momentul decesului veți fi unica... mai detaliat moștenitoare sau o cotă parte din casă dacă vor mai fi moștenitori de gradul I.
Dacă tatăl Dvs va întocmi testament, conform art. 1505 ați putea deveni moștenitor rezervatar. Conform acestei prevederi, succesorii de clasa I inapţi pentru muncă au dreptul de a moşteni, independent de conţinutul testamentului, cel puţin o doime cotă-parte din cota ce s-ar fi cuvenit fiecăruia în caz de succesiune legală (rezervă succesorală).

13 мая 2017