Tatal cere sa anulez cererea de a achita pensia alimentara si imi cere bani pentru ca sa imi dea toata custodia pentru copil.

12 февраля 2018 114

Am inaintat cerere la divort si pentru pensia alimentara. Tatal copilului cere sa anulez cererea de a achita pensia alimentara si imi cere bani pentru ca sa imi dea toata custodia pentru copil. Adica ca sa pot sa scot copilul din tara. 1. In acest caz cum sa procedez? 2. Voi putea sa modific familia copilului? 3. Tatal poate cere ca copilul cind va fi matur sa-l intretina, daca el a semnat documente privind refuzul de copil?

Комментарии юристов 4

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună dimineața Dna Olesia,
Cu privire la acțiunile tatălui de pretindere a mijloacelor bănești va puteți adresa cu o plângere la poliție!
Cu referire la domiciliul copilului minor se va expune instanța de judecată aceasta stabilește domiciliul copilului minor.
Cu privire la pensia de întreține ați putea acum renunța la această pretenție, după... mai detaliat ce aveți stabilit domiciliul copilului cu dvs, ii solicitați o declarație notariala ca să puteți lua copilul cu dvs.
Odată ce aveți această declarație la mână puteți depune din nou cerere de chemare în judecată privind stabilirea și încasarea pensiei de întreținere. Prin această cerere puteți cere încasarea pensiei de întreținere inclusiv pentru ultimii 3 ani, în cazul în care de neachitarea acesteia se face vinovat părintele respectiv în cazul dat tatăl.
Ce fel de acte a semnat tatăl prin care spuneți ca a renunțat la copil?

13 февраля 2018

Tatăl copilului nu a semnat nimic. Dar el cere că eu să îl eliberez de pensia alimentara. Și cere să îi dau lucrurile procurate in familie- betoniera care costa 4000 lei. Dar timp de 5 ani de căsătorie, el in familie a adus maxim 25000 lei. Eu am suportat toate... mai detaliat cheltuielile de întreținere a familiei.

13 февраля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Dvs nu îl puteți elibera de pensia de întreținere pentru copilul minor. Or, această pensie de întreținere este stabilită în favoarea copilului. Dvs aveți doar opțiunea de a alege să-l acționați sau nu în judecată în scopul de a solicita încasarea pensiei de întreținere.
Dacă el nu a semnat nimic atunci... mai detaliat acesta este tată al copilului, dacă vrea să conteste acest lucru e problema dânsului.
Bunurile dobândite în timpul căsătoriei se cconsideră proprietate comună a soților, însă, în anumite condiții, la cererea unuia dintre soți bunul poate fi recunoscut ca proprietate personală a acestuia.
Dvs. ați putea mai întâi să solicitați desfacerea căsătoriei și stabilirea domiciliului copilului minor. După ce aveți o hotărâre judecătorescă ce intră în vigoare, deja fostul soț să meargă la notar să vă elibereze o declarație prin care vă permite să ieșiți cu copilul din țară, inclusiv în scopul stabilirii domiciliului permanen într-un stat străin(în declarație de regulă trebuie să fie indicat exact în ce țară, poate fi una sau mai multe).
După ce aveți o asemenea declarație, depuneți alte 2 cereri de chemare în judecată, una privind partajul proprietății comune în devălmășie, iar cealaltă privind încasarea pensiei de întreținere, inclusiv pentru o perioadă anterioră.
Sau Dvs aveți opțiunea de a avea 2 procese judiciare:
1. În primul proces cereți desfacerea căsătoriei, stabilirea domiciliului copilului minor și încasarea pensiei de întreținere pentru copil.
2. În al doilea proces cereți partajul proprietății comune în devălmășie dobândite în timpul căsătoriei.

13 февраля 2018

Mulțumim foarte mult.

13 февраля 2018