Tatăl copilului meu are credite pe care nu le-a rambursat

24 апреля 2024 3

Bună ziua. Trăiesc cu un bărbat, fără a fi căsătoriți și avem un copil împreună. Tatăl copilului meu a luat mai multe credite, până a trăi cu mine, pe care nu le-a rambursat. Copilul nostru va fi obligat să restituie creditele tatălui? Pot fi și eu cumva implicată, chiar dacă nu sintem căsătoriți oficial? Vă mulțumesc.

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna dimineata Elena,
Copilul dvs poate raspunde pentru datoriile tatalui, doar in caz de deces al tatalui, in anumite conditii, fiind multe variabile un raspuns exact nu pot sa va dau. Dar in general, copiii, daca nu refuza expres mostenirea, in 3 luni de la deces, atunci ei accepta tacit... mai detaliat mostenirea si odata cu mostenirea accepta si pasivul (datoriile), dar inn limita activului primit.
Dvs. in calitate de concubina, la fel, purtati un risc, dar pentru o mai buna intelegere Va recomand sa mergeti la o consultatie la un Avocat.

25 апреля 2024
  • Юрисконсульт

Buna d-na Elena, e o situație neplăcută. Crweditorii nu se acfundă, când a fost luat creditul, înainte de cinvețui sau în timplu convețiurii, acest lucru trebuie să fie dovedită de DVS, dar cum, când se înregistrează căsătorie, ai posibilitate de a te aruca, când convețuiești, când ???? Dă doamne să... mai detaliat fie luat în considerație pentru a luat de la nașterea copilului, dar e sub semnul întrebării, de când mama a început să convețuiască cu tata copilului, e o chestiune ne clară. Copilul, ca moștinitor al părinților său, poate fi obligat să achite creditele, tatăl lui, mult depinde de documentele bancare, care au fost întocmite de tatăl.

25 апреля 2024