Tatal nu se intereseaza de copil si nici nu permite iesirea peste hotare dupa divort

25 февраля 2018 188

Buna ziua. Sunt divortata de sot si avem un copil de aproape 2 ani. Tatal copilului intreaba o data la 2-3 luni despre starea copilului in scris si iarasi dispare. Nu participa la cresterea si dezvoltarea lui cu nimic, nici financiar, nici personal. Ne pune insa bete in roate cand vrem sa plecam la odihna peste hotare, amenintandu-ne ca nu ne va da acordul.
Ce pot intreprinde in asa situatie?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Ecaterina Pînzari
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună Laura, puteti acționa fostul soț în judecată pentru a obtine pensia alimentară pentru întreținerea copilului. Iar referitor la eșirea din țară, pentru a merge la odihnă, nici nu aveți nevoie de acordul acestuia!

26 февраля 2018