Taxa de drum

4 марта 2024 3

Bună ziua! Am trecut testarea tehnică a automobilului în noiembrie 2023, iar taxa pentru folosirea drumurilor a expirat în ianuarie 2024. Trebuie să achit taxa acum sau o pot achita în noiembrie 2024, odată cu efectuarea următoarei terstări tehnice? Ce amendă se aplică pentru neachitarea taxei menționate?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua. puteți să o achitați când doriți însă până a trece testarea tehnică.
Codul fiscal prevede:
Articolul 340. Perioada fiscală şi termenele de achitare a taxei

(1) Perioada fiscală este anul calendaristic.

(2) Taxa se achită pentru perioada fiscală printr-o plată unică şi în volum deplin, cu excepţia cazului stabilit la art.341 alin.(9).

(3)... mai detaliat Subiecții impunerii achită taxa la data efectuării inspecției tehnice periodice anuale a vehiculului dacă, până la această dată, taxa nu a fost achitată.

(4) Inspecția tehnică periodică a vehiculului se efectuează doar cu prezentarea documentului de plată ce confirmă achitarea taxei pentru anul curent.

6 марта 2024