Taxa de stat pentru actiune in judecata

19 июля 2018 66

Bună ziua! Spuneţi-mi, vă rog: se încasează taxa de stat pentru depunerea cerererii de chemare în judecată pentru a obţine compensaţia pentru concediul nefolosit şi achitarea ajutorului material? Vă mulţumesc anticipat!

Jurist comments 2

Iulia Furtuna
  • Адвокат

Nicolae, asemenea actiuni sunt scutite de taxa de stat. Vedeti art. 85 alin. (1) lit. a) din Codul de procedura civila http://lex.justice.md/md/286229/

20 июля 2018
Iulia Furtuna
  • Адвокат

In ceea ce priveste acordarea ajutorului material, sunteti indreptatit la acesta doar daca exista un act intern (contract colectiv, contract individual, regulament intern) sau un act normativ sau, eventual, o practica de achitare mai multor salariati (pentru a invoca discriminarea, dar exista o procedura separata) care prevede obligatia angajatorului sa... mai detaliat achite asemenea ajutor material. In rest, e dreptul angajatorului si se achita la discretie daca salariatul depune cerere scrisa in acest sens.

20 июля 2018