Taxa de timbru

15 марта 2024 3

Buna. Am depus contestatie intr-o cauza contraventionala, dar nu am inteles exact cum se procedeaza cu taxa de timbru. Trebuia mai intai sa achit taxa, dupa care sa depun contestatia anexand dovada de plata, sau pot s-o achit si acum? Sau astept sa-mi vina notificare de la instanta ca trebuie sa achit taxa de timbru, dupa care o achit si trimit dovada de plata? Mersi.

Jurist comments 3

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua. De regulă, taxa de timbru se anexează la contestație. Dacă nu ați achitat și anexat taxa de timbru la contestație, atunci instanța de judecată vă va oferi timp pentru înlăturarea neajunsurilor. Dacă, în termen de 15 zile, partea nu înlătură neajunsurile, contestația nu se consideră depusă și, împreună... mai detaliat cu actele anexate, se restituie printr-o încheiere ce nu se supune niciunei căi de atac.

16 марта 2024

Dar daca o achit acuma dar nu trimit nici o davada, instanta nu va putea vedea dupa IDNP ca am achitat?

17 марта 2024
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Nu. Anexarea bonului în original este o condiție de formă.

17 марта 2024