Taxe vanzare casa

2 июня 2018 25

Buna ziua. Am vandut casa si ne-am stabilit cu traiul in Romania. Aici am cumparat apartament cu credit ipotecar. Intrebarea este daca trebuie sa platesc ceva taxe la fisc pentru vanzarea casei?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Dacă imobilul a fost vîndut iar în contract a fost indicat prețul de evaluare de la Cadastru, atunci nu sunteți obligat la plata de impozit, dacă în contract a fost indicat un preț mai mare decît cel cadastral, atunci pentru diferența trebuie să achitați impozit din venitul obținut.

3 июня 2018