Telefon cumparat

11 августа 2018 40

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog: prietena mea a cumparat un telefon care fusese furat (ea nestiind acest lucru). Ulterior a vandut telefonul si abia dupa aceasta a fost anuntata ca telefonul era de fapt furat. Cine si cum raspunde pentru infractiune? Va multumesc anticipat!

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna
Răspunde persoana ce a sustras telefonul. Prietena Dvs nu răspunde pentru ceea ce nu a comis.

12 августа 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Olga,
suplimentar celor spuse de coleg,
potrivit art. 331 alin. (2) Cod Civil, dobanditorul de buna-credinta NU dobandeste dreptul de proprietate asupra bunului mobil care a fost furat de la proprietarul acestuia.
Astfel, in temeiul acestei norme, proprietarul telefonului poate pretinde restituirea bunului, respectiv persoana care ultima a cumparat telefonul este obligata... mai detaliat sa-l transmita proprietarului (art. 311 Cod Civil).
In acest caz, poate aparea problema restituirii banilor incasati de prietena Dvs de la persoana careia ea i-a vandut anterior telefonul. Pentru a solutiona aceasta chestiune, trebuie sa fie atras in proces persoana care a furat bunul, urmand ca fata de aceasta sa se faca o actiune in regres. Adica, banii pe care proetena Dvs ii va restitui persoanei careia i-a vandut telefonul, vor fi recuperati in ultima instanta de la cel care a fost posesor de rea-credinta, cel care a furat bunul.

12 августа 2018