Telefon furat!

17 декабря 2023 3

Bună ziua. Două săptămâni în urmă mi-a fost furat telefonul din buzunar. Imediat m-am adresat la sectorul de poliție și am depus o plângere. Acolo mi-au cerut codul de acces și telefonul mi-a fost deblocat în timp ce mă aflam în audiență la ei. Am schimbat parola de acces și peste o săptămâna le-am propus ofițerilor de poliție să le prezint IMEI telefonulului, dar au zis că nu este nevoie, făptașul a fost prins și va fi judecat, dar telefonul meu nu l-au găsit! Eu nu am nicio dovadă că am depus plângere la poliție! Când am deblocati contul, mi-a aparut alt număr de telefon. Am sunat la acesta și persoana care a răspuns susține că nu a cumpărat niciun telefon. Peste puțin timp, numărul iar s-a schimbat în al meu! Vreau să știu care este procedura în astfel de cazuri și cum să procedez corect. Dacă e nevoie, sunt gata să contractez serviciile unui avocat.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Marcela, buna ziua

Depuneti la Inspectoratul de poliție respectiv sau Procuratura din acelasi sector o cerere prin care solicitati sa va elibere o copie a plangerii depuse de Dvs.

Dvs urmeaza sa fiti recunoscuta ij calitate de parte vătămată si o sa fiti audiata.

Solicitati de la procuror sa dispuna prin ordonanță sa... mai detaliat solicite de la oprratorii de telefonie mobila sa localizeze telefonul dupa adresa de imei, deoarece aceasta este posibil si astfel va fi identificat telefonul.

In cazul in care procurorul va refuza, trebuie sa emota ordonanta de refuz care poatw fi contestata la procurorul ierarhic superior, eventual in instanta de judecata.

Cu respect,
Igor Brinister

18 декабря 2023
  • Адвокат

.....puteți solicita mai întâi verbal informații de la polițiștii unde ați depus plângere dacă a fost pornită urmărirea penală și care este numărul cauzei penale, cine este ofițerul de urmărire penală, care este numărul lui de telefon; contactați ofițerul de urmărire penală..........puteți depune o cerere privind accesul la informația de... mai detaliat mai sus în scris prin cancelaria Inspectoratului de Poliție, nu prin sectorul de poliție.............în final. puteți depune o plângere penală repetată dar să fie prin cancelaria Inspectoratului de Poliție..........oricum, dacă a fost pornită urmărirea penală, ofițerul de urmărire penală vă citează și vă audiază...........pentru detalii suplimentare tel./viber 069615655

18 декабря 2023