Teren cu surplus de suprafata

28 февраля 2024 3

Buna ziua. In 1989 mi-a fost repartizat un lot de pamant cu suprafata de 560 m2 in mun. Chisinau. Dupa construirea gardului m-am pomenit cu 730 m2. Lotul se afla la capatul strazii. Pentu privatizarea lotului, iin 2001 am primit un certificat de inspectie a casei de locuit, in ncare este indicat ca casa se afla pe un teren cu suprafata de 730 m2, dar privatizati au fost doar 560 m2. Au trecut 30 de ani. Acum primaria vrea sa initieze procedura de demolare a gardului, argumentand prin faptul ca am ocupat spatiu public. Va rog sa-mi spuneti daca am ceva drepturi la acest surplus. Daca da, care ar fi solutia pentru a legaliza proprietatea asupra terenului in exces mentionat. Multumesc mult.

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua,
Va recomand sa va adresati unui avocat ce are experienta i acest domeniiu. Dvs. nu sunteti singura persoana care s-a pomenit intr-o situatie de acest gen. Timpul de reactie este important.

29 февраля 2024
  • Юрисконсульт

Buna ziua onorată persoană, conform Codului contravențional sancțiunea pe o cauză analogică are termenul de prescripție un an, deoarece DVS ați încălcat prevederuile art. 179 Cod contravențional. Primărie nu este în drept să vă demoleze gardul. DVS sunteți în drept să depuneți o cerere la primărie, ca ei să iasă... mai detaliat cu un demers la organul special Inspecția în construcți, ca ei să iasă la fața locului, să verifice în ce circumstanțe a fost construit gardul și când a fost construit, sunt ferm că primăria o să primească un refuz din partea inspectției.

29 февраля 2024