Teren destinat constructiilor

15 июня 2018 65

Buna ziua. Primaria din sat detine in posesie cateva hectare de pamant destinat pentru constructi, care statea parloaga. Ca sa nu stea pirloaga, primaria a hotarat sa-l dea in arenda pentru a fi prelucrat agricol (plantarea culturilor sezoniere). Intrebarea mea este:
1. Legea permite darea in arenda a acestor pamanturi pentru a fi facute lucrari agircole pe el?
2. Se permite folosirea acestor pamanturi pentru pasunat?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Адвокат

Raspunsul este DA, se permite. Insa contractul de arenda este valabil numai daca primaria organizeaza licitatie pe marimea chiriei si incheie contractul cu castigatorul licitatiei.

15 июня 2018

Buna ziua.
Acelasi raspuns e valabil si pentru pasunat? Tot e necesar de a incheia un contract de arenda, de organizat licitaie?
Mersi anticipat!

18 июня 2018