Teren rămas fără proprietar

11 мая 2024 3

Bună ziua. Tatăl meu a avut grijă de o persoana în vârstă până la decesul acesteia. Persoana menționată i-a lăsat tatălui meu un teren pentru constructie, dar nu a întocmit testament sau orice fel de alt act. Decedatul nu are rude care să pretindă la averea lăsată de acesta. Poate tatăl meu să privatizeze terenul vizat?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Адвокат

Bună ziua, terenul nu poate fi privatizat deoarece nu apartine autorităților publice ci unei perosane fizice decedate. Sunt alte mijloace juridice pentru ca tatal dvs sa devină proprietar.

12 мая 2024
Sergiu Galeru
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua!
Din circumstanțele descrise de dvs. terenul dat poate fi uzucapat, potrivit art. 526 Cod Civil RM

14 мая 2024