Test de paternitate

21 января 2018 144

Buna ziua. Am o astfel de intrebare: am trait in concubinaj cu tatal copilului meu in decurs de 3 ani. Cand am ramas insarcinata, el m-a lasat, zicand ca nu e copilul lui. Spuneti-mi, va rog, cum as putea sa-l trag la raspundere? Nici nu accepta sa faca testul de stabilire a paternitatii. Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
În cazul dat, Dvs. urmează să vă adresați cu o acțiune în instanța de judecată și să solicitați constatarea paternității.
Dat fiind faptul, că domnul refuză să efectuez un test ADN care să confirme sau infirme dacă este tată al copilul, va fi necesar să solicitați numirea unei expertize, iar Dvs.... mai detaliat o să suportați cheltuielile legate de numirea expertizei.

21 января 2018