Tichete de masa la lucru!

12 февраля 2018 62

A intrat in vigoare legea sa hraneasca lucratorii si au pornit la noi chestia asta de pe 1 februarie, dar cu o conditie: mincam 15 min. si la lucru, adica fara un ceas de odihna. Dar legea spune ca avem dreptul la o ora de odihna fiind neplatita. Au dreptul sa faca asa? Sau chiar daca ma refuz de mincarea lor, pot sa-mi dea mie banii oferiti de ex. 40 lei (nu stiu cum merg calculele, dar asa am inteles)? Oricum din numai 2 bucatele de paine feliata nu ma satur - la gradinita dau 3 sau 4 bucatele - au voie sa faca asa? Pot sa-mi dea mie banii daca nu mananc? Sunt obligati dupa 15 min. sa ne alunge la lucru? Multumesc anticipat, rog mult un raspuns.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Probabil va referiti la legea tichetelor de masa. Aici este un sumar util:
https://monitorul.fisc.md/luncheon_voucher/legea-cu-privire-la-tichetele-de-masa-perspectivele-salariailor.html
Pe scurt:
- tichetele nu pot fi schimbate in bani
- timpul de odihna (pauza de masa) nu poate fi redus (de la 60 la 15 minute)

22 февраля 2018