Titlul executoriu emis in RM poate fi executat în altă țară?

21 октября 2021 5

Buna! Titlul executoriu emis in RM are efecte juridice (poate fi executat) și în alt stat, de exemplu în România? Fostul soț muncește în altă țară. Pot înainta spre executare peste hotare titlul executoriu privin încasarea pensiei alimentare?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Da, există o asemenea procedura care se execută de către executorul judecătoresc prin demersurile necesare către MJ care la rândul său transmite spre executare dosarul MJ din țara debitorului.

Urmează să formulați o solicitare în acest sens către executor dacă executare silită se face imposibila prin măsurile asiguratorii aplicate... mai detaliat fata de debitor în RM.

22 октября 2021