Transcrierea certificatului de naștere

15 марта 2024 3

Bună ziua. Copilul meu s-a născut în Marea Britanie și poartă un nume dublu, format din al meu și al tatălui său. Noi nu suntem căsătoriți. Cererea pentru transcriere a certificatului de naștere al copilului ne-a fost respinsă din motiv că noi (părinții copilului) nu suntem căsătoriți. Îmi puteți spune, vă rog, care este procedura în asemenea cazuri? Mulțumesc.

Jurist comments 7

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua. În certificatul de naștere al copilului sunteți indicați ambii ca părinți?

16 марта 2024
  • Адвокат
16 марта 2024

Bună ziua!
Vă mulțumesc mult pentru răspuns!
Da, suntem ambii indicați ca părinți în certificatul de naștere britanic. Ni s-a spus “pe ce bază copilul are nume de familie dublu?”

16 марта 2024
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Văd acest răspuns al ASP nejustificat sau mai probabil a examinat o persoana care nu este competentă. Nu e o problemă dacă are nume dublu, aceasta se permite și la noi în țară.

17 марта 2024

Mulțumesc.
Așa ar fi corect, dar am întrebat din nou ASP și ne-au spus că părinții trebuie să fie căsătoriți ca să figureze în căsătorie două familii. Altfel copilul nu poate lua ambele nume. Eu nu mai înțeleg de ce părinții trebuie să fie neapărat căsătoriți. Consider că e absurd. Este... mai detaliat vreo lege care confirmă acest lucru?
Vă rog, dacă puteți să mă ajutați, nu mai știu cu cine să vorbesc.

18 марта 2024
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Vă prezint prevederile Codului Familiei. Nu e indicat expres că părinții trebuie să fie căsătoriți. Trebuie să depuneți cererea de transcriere și ASP să vă elibereze dovada înregistrării sau decizia de refuz (dacă refuză), care poate fi atacată în instanță.

Articolul 55. Dreptul copilului la nume de familie şi prenume
(1) Copilul... mai detaliat are dreptul la un nume de familie şi prenume.

(2) Copilul dobîndeşte numele de familie al părinţilor săi.

Dacă părinţii poartă nume de familie diferite, copilul va lua numele de familie al tatălui sau al mamei, în baza acordului comun al acestora.

(3) Copilul va purta un prenume simplu sau unul compus din două prenume, potrivit voinţei ambilor părinţi.

(4) În caz de litigiu între părinţi privind numele de familie şi/sau prenumele copilului, decide autoritatea tutelară locală.

18 марта 2024

Multumesc încă o dată pentru informație. Numele meu de familie și al tatălui copilului sunt diferite, și noi am decis împreună să îi dăm un nume format din ambele noastre nume despărțite prin cratimă. De ce? Pentru că legislația britanică permite acest lucru, adică nu e neapărat ca copiii să... mai detaliat aibă numele mamei sau al tatălui, pot avea ambele nume reunite. Din cîte am citit, chiar și România permite. Mai specific, ASP ne-a refuzat din cauza că numele de familie al copilului nu e exact ca numele meu sau al tatălui. Consider că este destul de aberant. Asta ar însemna ca unul din părinți să-și schimbe numele de familie ca să-i putem garanta cetățenia moldovenească sau să îi schimbăm numele copilului. Sunt sigură că nu numai noi ne-am lovit de această problemă.
Noi vrem să apelăm la instanță, dar vrem să fim siguri că e adevărat ceea ce spun cei de la ASP.

21 марта 2024