Transfer bănesc de peste hotare

23 декабря 2023 3

Bună! Pot primi transfer bănesc de peste hotare pe buletin (transfer rapid), dacă pe cardul meu bancar este aplicat sechestru?

Jurist comments 4

  • Юрисконсульт

Buna Ana, nu. Nu poți, deoarece executorul deja e gata să ridice banii parveniți la contul DVS, încercați să apelați la alt cont la o prietenă, o rudă ( mamă, soră,frate, tată ), executorul n-o să cunoască despre existența așa conturi.

24 декабря 2023
  • Адвокат

poți....aceste transferuri nu presupun conturi bancare, dar cel mai bine să întrebi la orice bancă dacă un executor judecătoresc poate solicita unei bănci de a ține evidența transferurilor bănești internaționale în numerar care nu presupun conturi bancare.........

24 декабря 2023
  • Адвокат

poate vrei să cauți aici.......Legea nr. 62/2008 privind reglementarea valutară și de Regulamentul privind condițiile și modul de efectuare a operațiunilor valutare, aprobat prin HCA al BNM nr. 8/2010

24 декабря 2023
  • Адвокат

Legea cu privire la serviciile de plată şi monedă electronică nr.114 din 18 mai 2012, Regulamentul
BNM privind condiţiile şi modul de efectuare a operaţiunilor valutare din 28.01.2010, Regulamentul
BNM cu privire la activitatea prestatorilor de servicii de plată în sistemele de remitere de bani în
vigoare din 01.06.2011.

24 декабря 2023