Trebue sa mai lucrez doua saptamani?

21 августа 2018 49

Buna! M-am eliberat de la serviciu din functia de vanzator prin cerere si am plecat a doua zi. Nu imi dau salariul si ma invinuesc ca trebue sa mai lucrez doua saptamani. Este corect sau nu, va rog? Vreau sa stiu despre ce este vorba, cum sa procedez.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Cristian Papanaga
  • Адвокат

Aurel,
dmn. sunteți obligat să lucrați 14 zile din momentul de când ați anunțat angajatorul despre demiesie ( eliberare) în forma scrisă. Curgerea termenului menţionat începe în ziua imediat următoare zilei în care a fost înregistrată cererea.
După 14 zile, aveți are dreptul să încetați lucrul, iar angajatorul este obligat să Vă... mai detaliat efectueze achitarea deplină a drepturilor salariale ce v- i se cuvine şi să vă elibereze carnetul de muncă şi alte documente legate de activitatea dmn. în unitate.
Succese!

21 августа 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare,

Aş vrea să menţionez şi faptul că în asemenea situaţie, angajatorul are dreptul şi să vă concedieze în baza lit. h, al. 1, art. 86, Codul Muncii:

Articolul 86. Concedierea
h) absenţa fără motive întemeiate de la lucru timp de 4 ore consecutive (fără a ține cont de pauza de masă) în... mai detaliat timpul zilei de muncă;

Acest fapt vă poate crea mai multe probleme printe care şi o imagine negativă pentru o eventuală angajare în viitor, deci, mai bine ar fi să lucraţi acele 14 zile.

Servus

22 августа 2018