Trebuie sa-i fac pasaport copilului?

15 июля 2017 81

Pentru a pleca peste hotare cu un copil de jumate de an trebuie sa-i fac pasaport sau il anexez la pasaportul meu?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna seara!

Pasaportul este actul, in baza caruia copilul, in calitate de cetatean al RM, poate iesi/intra din/in RM.

15 июля 2017
  • Юрисконсульт
  • Иные правонарушения

Bună.
Intrarea/ieşirea din Republica Moldova este reglementată prin Legea Republicii Moldova cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova, nr. 269 din 09.11.1994.
Autorităţile de frontieră vor permite ieşirea din ţară a cetăţenilor minori, însoţiţi de o persoană adultă în următoarele cazuri:
minorul este înscris în paşaportul unuia dintre părinţi şi călătoreşte... mai detaliat în străinătate însoţit de cel puţin un părinte;
minorul este titular al unui paşaport individual şi călătoreşte în străinătate însoţit de cel puţin un părinte.

16 июля 2017