Trecerea frontierei in situatia in care am datorii pe care le achit prin executor

28 июня 2023 37

Buna ziua. Am luam mai multe credite pe care nu le-am rambursat. Acum achit datoriile prin intermediul executorului. Recent am trecut vama spre România si am fost oprita din motiv ca a fost aplicat sechestru pe bunurile mele. Am depus o declaratie in sensul ca sunt la curent cu acest sechestru. Cand am revenit in tara, iar mi s-a cerut sa completez acea declaratie. Acum intentionez din nou sa ies din tara. Intrebarea mea este: pot mai departe sa trec vama doar completand acea declaratie sau exista riscul sa fiu retinuta sau sa nu mi se permita iesirea din tara. Mersi mult pentru raspuns.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua. Dacă achitați datoria în rate și executorul judecătoresc nu a solicitat instanței de judecată aplicarea interdicției de a părăsi, atunci puteți trece frontiera de stat.

29 июня 2023
  • Адвокат
  • Иные правонарушения
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua. Cum a scris colega, doar în cazul existenței interdicției de a părăsi țara, aplicate de instanța de judecată, va poate fi interzisă părăsirea Republicii Moldova. Va recomand sa contactați executorul judecătoresc, pentru a clarifica situația

29 июня 2023