Trecerea frontierei romane cu copilul minor

21 августа 2017 177

Buna ziua. Intentionez sa plec intr-o mica vacanta de 3 zile cu autoturismul in Romania. Sunt divortata, am hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care domiciliul copilului minor este stabilit cu mine. Spuneti-mi, Va rog, la frontiera cu statul roman daca prezint aceasta hotarare si copilul detine pasaport biometric, nu mi se va cere declaratia tatalui pentru a putea calatori?

Jurist comments 4

  • Юрисконсульт
  • Иные правонарушения

Bună seara.
Dacă mergeți în vacanță scurtă nu e nevoie de declarația tatălui.
Pentru mai multe detalii accesați pagina web http://yavo.md/rom/raspunsuri/v/trecerea-hotarelor-tarii-cu-copil
Odihnă plăcută.

21 августа 2017

Dar eu nu am bilet tur-retur, deoarece plec cu in autoturism cu niste rude.

21 августа 2017
  • Юрисконсульт
  • Иные правонарушения

Mergeți sigur, nu vă faceți griji.
În cazul D-ră nu o să întâlniți dificultăți.
Numai bine.

22 августа 2017

Va multumesc mult pentru raspuns calificat si rapid.

22 августа 2017