Trusa medicală și stingător

31 июля 2023 3

Bună ziua. Are dreptul agentul de poliție să-mi ceară să-ii prezint trusa medicală și stingătorul? Sunt obligat să le prezint? Dacă articolele menționate nu sunt prezente în mașină - care articol din Codul Contravențional este încălcat? Mulțumesc.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna Andrei, agentul constatar a încăklcat prevederile Codului contravențional, deoarece în codul menționat nu este prevăzut articol pentru a fi supus pedepsei sau întocmirea procesul verbal pentru trusa medicală și stingator. În caz dacă v-a fost întocmit un așa proces verbal, eu vă propun să-l publicați mie pe viberul de... mai detaliat pe telefonul +37368669950 și noi vom discuta.

31 июля 2023
Maria Gogu
  • Адвокат-стажер

Bună ziua Domnul Andrei, Codul Contravențional al Republicii Moldova spre deosebire de cel al României, nu prevede în mod expres careva sancțiuni în cazul lipsei trusei de prim ajutor sau stingătorului de incendiu. Totuși, trebuie să cunoașteți că fără aceasta nu puteți trece testarea tehnică a autovehiculul, trusa medicală fiind... mai detaliat unul dintre elementele obligatorii.
Totodată, dacă ați exploatat un vehicul cu devieri de la normativele tehnice și ecologice în lipsa trusei medicale și stingătorului de incendiu, văd posibila sancționarea Dvs în temeiul art. 228 alin. (2) Cod Contravențional al Republicii Moldova ( “Exploatarea vehiculelor cu defecte tehnice interzisă prin regulile de circulație rutieră”) deoarece există o încălcare a pct. 122 (6) lit. j) din cadrul Regulamentului circulației rutiere.

31 июля 2023