Tutela pe copiii unei rude decazute din drepturile parintesti

21 июня 2024 3

Buna ziua. Pana la ce varsta ai dreptul sa faci tutela pe copiii unei rude, care a fost decazuta din drepturile parintesti? Care trebuie sa ai venit lunar? Unde se perfecteaza tutela? Au dreptul sa dea copiii la straini, daca rudele doresc sa-i ia in familia lor? Trebue sa intrebe copiii cu cine doresc ei sa traiasca? Cum se rezolva toate astea - trebuie de mers cu cerere in instanta de judecata?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna d-na Maria sau dl. Mihail, vârsta copilului pentru a trece în tutelă e până la 18 ani, dicuțiile lor se consideră până la vârsta de 10 ani, adică până la această vârstă pot fi întrebați despre părerea lor, cu cine vrea, mai detailiat DVS sunteți în drept să apelați... mai detaliat la viberul meu de pe telefonul +37368669950. După îndeplinirea vârstei de 10 ani, persoana ttebuie să se adreseze în instanță.

22 июня 2024