Unde gasesc certificatul de deces la o persoana decedata in Israel si tot acolo inmormintata?

12 апреля 2017 20

In anul 2010 a murit, consulul ne-a promis ca toate cheltuielile vor fi achitate din asigurarea LEUMIT pe care o detinea,ajuns acolo in termeni ultimatum ca o ingroapa fara noi, toate cheltuielile au fost suportate de noi. Certificatul nu mi l-au dat pe motiv ca dosarul nu era inchis (a fost gasita strangulata). Pina azi nu am primit certificatul.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Daca decesul a avut loc in Israel, solutia trebuie sa o cautati in Israel. Vorbiti mai insistent cu consulatul Moldovei in acest stat. Consulatele exista pentru a ajuta cetatenii nostri inclusiv cu asemenea lucruri.

13 апреля 2017