Unde ma pot adresa ca sa-i faca dreptate sotului meu si ce sa fac?

26 августа 2018 76

Buna ziua. Eu nu mai stiu unde sa ma adresezi si ce usa sa deschid. Sper ca Dvs. sa-mi dati cel putin un sfat. In 2016 sotul a fost condamnat pe o perioada de probatiune pe 4 ani pe art. 27, 171 alin. (2) lit. c). La Curtea de Apel pe 15 februarie 2017, sentinta a ramas fara schinbari. Pe 10 august 2017, am primit scrisoare de la Curtea Suprema care l-a condamnat la 5 ani de inchisoare in penitenciar de tip semi-inchis, cu toate ca partea vatamata la judecata (dar si in prima cerere depusa) a scris ca sotul meu nu i-a zis si nu i-a facut nimic - al doilea barbat care era cu sotul a fost agresiv, iar sotul meu l-a scos din casa. Eu in luna ianuarie am scris la gratiere si inca nu am niciun rezultat. Eu am ramas singura cu trei copii minori - sotul era unicul intretinator al familiei. Nu mai stiu ce sa fac ca sa-i faca dreptate, sta de un an de zile inchis pentru nimic, nu a fost facuta nicio expertiza sau martori sau altceva ce ar dovedi ca este vinovat. De ce nu este un detector de minciuni la judecata in asa cazuri, ca sa vada care e vinovat si care minte? Va rog din suflet sa ma indrumati ce sa fac.

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Dna Natalia,
Accesați www.cnajgs.md. Adresați-vă la această instituție să-i acorde soțului un avocat din oficiu la cerere.
Analizați posibilitatea depunerii unei cereri de revizuire sau recurs în anulare, dacă nu este prea târziu.

27 августа 2018
  • Юрисконсульт

D-l Igor de ce duceţi în eroare doamna cu avocaţii din oficiu, acolo 99% sînt nişte lepădături, dreptatea e la CEDO ( art. 6 ), dar ei sîn departe. Poate să încerce să mai scrie un recurs ordinar la Plenum, dar speranţele sînt 0.

27 августа 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Stimate D-le Mihail Grigoraș, sunteți avocat!
Fiind avocat nu vă puteți permite a vă expune despre despre colegii care acordă asistență juridică garantată de stat fără a-i cunoaște!

27 августа 2018