Urgentarea procesului de redobândire a cetățeniei române

8 апреля 2024 3

Bună ziua. Am nevoie de ajutor pentru urgentarea procesului de redobândire a cetățeniei române. Momentan mă aflu pe teritoriul Germaniei. Termenul de ședere expiră pe 26.04.24. Cu noile shimbari (intrarea României în spațiul Schengen) aș vrea sa cunosc pe ce perioadă mi se va aplica interdicție dacă depășesc termenul maxim de ședere cu acte moldovenești. Voi putea primi actele românești (urgentate) în perioada interdicției?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna dl. Ilie, cu această întrebare, vă adresați la ambasada României din Germania, de dorit înscris pentru a primi răspuns în scris.

9 апреля 2024