Urmează sa procur un SRL. Care sunt riscurile?

16 августа 2019 93

Buna! Urmează sa procur un SRL. Care sunt riscurile? Marți mergem la notar sa facem contractul de vanzare-cumpărare. Am indicat suma de 10.000 lei, însă suma pe care o plătesc este în realitate 7.500€. Este vorba de un magazin de haine. După ce semnam contractul, merg cu el la Camera înregistrării de stat sa schimb fondatorul, administratorul, sediul etc. Întrebarea mea este: în caz că schimb toate cele menționate mai sus, atunci toate mărfurile, mobilierul, actele, devamarea (a mărfii) trec în proprietatea și posesia mea?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Salutare Olga,

Odată ce Dvs. veți dobândi 100% din capitalul social al SRL-ului, Dvs. o să aveți controlul efectiv asupra companiei.

Toate bunurile mobile/imobile (haine, mobilier) vor rămâne în continuare în patrimoniul SRL-ului. Cu condiția că ele figurau pe bilanțul SRL-ului până la vânzare.

Trebuie să înțelegeți că Dvs. nu dobândiți dreptul... mai detaliat de proprietate asupra bunurilor respective, Dvs. doar dobândiți cota din capitalul social al SRL-ului. Bunurile vor rămâne în proprietatea SRL-ului cum și au fost până la vânzare.

Dacă aveți nevoie de consultații suplimentare vă sunt la dispoziție,

O zi bună să aveți.

17 августа 2019
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Adăugător la cele spuse de colegul meu, Vă atrag atenția la:
1. În beneficiul Dvs. trebuie să întocmiți un act în care să fie indicată suma intregrală, în caz contrar nu veți putea proba că ați achitat 7500Euro.
2. Studiați bine bilanțul contabil al societății pe care doriți să cumpărați, totodată solicitați... mai detaliat de la administrator toate contractele valabile în care SRL'ul este parte. Să nu vă treziți cu datorii ascunse.
3. Studiați dacă SRL'ul nu are datorii față de alte persoane sau societăți, conturi blocate (inclusiv cel vamal, dacă este importator).

17 августа 2019