Valabiitatea reviziei tehnice a automobilului

17 декабря 2019 131

Pe data de 13 decembrie 2019 am avut un accident cu automobilul, în care am recunoscut vina. La data accidentului aveam asigurarea valabilă și revizia tehnică întocmită exact un an în urmă (13.12.2018). Ulterior am fost contactat de catre cei de la asigurare care mi-au cerut o revizie tehnică valabilă pe motiv că cea pe care o detin ar fi expirat la data de 12.12.2019. În lege este stipulat că termenul pentru efectuarea urmatoarei inspecții tehnice este un an de la data celei precedente. Pot fi chemat în judecată de asigurator pe motiv că revizia nu este valabilă și să achit prejudiciul din cont propriu? Cine are dreptate în acest caz?

Jurist comments 4

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Dacă din conținutul actelor reiese că întradevăr pe data de 13.12 abia se împlinește un an, urmează să aduceți la cunoștință motivat compania de asigurare pentru a nu se eschiva aceștia de la îndeplinirea obligațiilor.

17 декабря 2019
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Pentru o completare, puteți solicita de la ANTA o confirmare a valabilității reviziei tehnice pentru și inclusiv pentru acea zi.
Daca de adeverește că era expirată, cheltuielile le veți suporta dumneavoastră.

17 декабря 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Nu are de ce sa iti ceara in general revizia tehnica.
Asa cum nu au de ce sa iti ceara permisul, de exemplu.
Chiar daca conduci fara permis, sau chiar daca nu ai revizie tehnica - asiguratorul este obligat sa acorde despagubirea de asigurare, daca sunt intrunite celelalte... mai detaliat conditii.
Informeaza-i despre art. 15 din Legea 414/2006.

17 декабря 2019
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Solicitarea de prezentare a revizie tehnice intervine pentru a evita acțiunea în regres, diametral opusă art. 15

Articolul 29. Acţiunea de regres
Asigurătorul are dreptul să înainteze acţiune de regres persoanei răspunzătoare de producerea pagubelor atunci cînd:
f) utilizatorul autovehiculului nu dispune de certificat de revizie tehnică la momentul producerii accidentului;

Totodată, revizia tehnică... mai detaliat urmează a fi prezentă în dosarul cu materialele cumulate pe perioada acțiunilor de investigație a organelor de poliție, copia căruia sevasolicitade asigurator, astfel oricumse prezintă aceste acte, vezi art. 21. a legii 414

Astfel, eschivarea de la colaborare, poate atrage acțiuni de regres, în sensul răspunsului de mai sus, posibil și neîntemeiate.

18 декабря 2019