Valabilitate declaratie

25 декабря 2017 239

Bună ziua, domnilor juriști! Am o chestiune foarte delicată, si sigur incorectă din partea mea! Dar nu am avut încotro, căci a fost sacrificiul meu de o viață întreagă prin străini, pentru a da un acoperiș deasupra capului mamei si surorii cu handicap! Si nu regret! Dar ceea ce e făcut nu se mai poate reîntoarce! Am declarat la notar într-un contract de vînzare-cumpărare a unui apartament o sumă mai mică ! La doar 1 lună de zile am găsit mai multe probleme in legătura cu starea apartamentului! Sigur proprietarul a declarat că e în stare impecabilă, ceea ce nu e! Dar problema e alta! În caz că nu ajungem la o înțelegere pentru rezolvarea viciilor ascunse si eu îi dau înapoi apartamentul, dar vreau banii înapoi, dar nu ceea ce e scris in contract, dar suma totală! La mîna eu am doar un document cu toate datele lui, unde declara ca a primit suma totala cu iscălitura lui! Dar nu a fost întărită la notar, adică așa între mine si el! De față erau soția lui, sora mea si persoana care mi-a vândut apartamentul! Dar iscălitura lor nu este pe foaie! Are valoare sau îmi pun inima în pace si o să-mi fie de învățătura pentru data viitoare?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Адвокат

Puteţi cere anularea contractului de vânzare-cumpărare pe temeiul faptului că este simulat conform art. 221 Cod civil, şi anume preţul era fictiv.
Prin urmare, vă veţi primi şi preţul înapoi.

26 декабря 2017