Valoarea amenzii

4 октября 2023 5

Bună ziua. La ce sumă poate ajunge amenda pentru construcție neautorizată? Mărimea acesteia depinde de suprafața construită?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Amenda poate varia în dependență de cine a construit, între
12500 și 20000 lei pentru persoane fizice,
45000 și 60000 lei pentru persoane cu funcție de răspundere,
50000 și 75000 pentru persoane juridice.

Codul contraventional prevede:
Articolul 179. Construcţii neautorizate şi intervenţii neautorizate la construcţiile

... mai detaliat existente

Executarea construcţiilor de orice categorie, a lucrărilor de modificare, reamenajare, consolidare şi reparaţie capitală a clădirilor şi edificiilor, indiferent de tipul de proprietate şi de destinaţie, fără autorizaţie de construcţie, eliberată în modul stabilit,

se sancționează cu amendă de la 250 la 400 de unități convenționale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 900 la 1200 de unități convenționale aplicată persoanei cu funcție de răspundere, cu amendă de la 1000 la 1500 de unități convenționale aplicată persoanei juridice cu privarea de dreptul de a desfășura o anumită activitate pe un termen de la 6 luni la un an.

5 октября 2023