Vanzare automobil

15 января 2019 28

Buna ziua. Vreau sa vand un automobil cu numere de inmatriculare straine unui cetatean al Indiei cu viza de resedinţa temporara (pe termen cat invaţa in Moldova). Care este procedura?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Faceți vînzarea prin intermediul unui notar.
Luați în calcul faptul că auto a fost introdus de d-str pe teritoriu RM, existînd asemenea mențiune la serviciul vamal, în asemenea circumstanțe, dacă auto nu e devamat, acesta poate sa se afle pe teritoriu 180 zile.

15 января 2019
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Astfel, daca nu scoateți auto de pe teritoriu RM, o să aveți probleme la vamă, precum amendă pentru motiv de depășire a termenului de aflare a auto pe teritoriu RM și obligația de achitare a contravalorii auto dacă nu greșesc.
Ar fi cazul de a concretiza situația la serviciul vamal, urmînd... mai detaliat a fi radiată nota precum ca auto a foat introdus în țară de d-str.
Sau incheiați vînzarea, scoateți auto de pe teritoriu RM și sa fie introdus pe teritoriu RM de catre nou proprietar.

15 января 2019